Jaká je kvalita českých MBA škol? Unikátní průzkum Asociace MBA srovnává nabídku profesního studia v Česku

Asociace MBA oslovila a podle měřených kritérií zhodnotila 17 vzdělávacích institucí poskytujících profesní MBA studium. Zpracovala tak nezávislý průzkum, který je v tuzemském prostředí unikátem například svou aktuálností i počtem zahrnutých škol. Jeho výsledky nyní nabízí jako detailní srovnání konkrétních škol strukturované podle šesti kategorií: rychlosti odpovědi, uváděných akreditací, nabízených forem studia, lektorské sítě, přehlednosti stránek a bonusů, které jednotlivé školy nabízejí.

Asociace MBA pro účely průzkumu oslovila 17 vzdělávacích institucí prostřednictvím e [1] mailu s poptávkou manažerského profesního studia. Následně zhodnotila rychlost a věcnost odpovědi jednotlivých škol, zaměřila se ale i třeba na dostupnost informací na jejich webových stránkách.

Cílem průzkumu bylo vytvořit přehledný a strukturovaný projekt, který na jednom místě porovná základní aspekty studia a fungování škol. Výsledky mohou potom využít jak školy jako jedinečnou formu zpětné vazby, tak i třeba potenciální uchazeči o profesní studium jako způsob, jak přehledně srovnat kvalitu dostupných vzdělávacích programů.

Rychlost reakce nebo spolehlivost

V tomto nezávislém výstupu Asociace MBA uvádí, že na poptávku studia vůbec nezareagovaly tři oslovené školy: tj. EDU Effective, European Business School SE a ŠKODA AUTO Vysoká škola. Zbylá většina zareagovala obvykle do jednoho nebo dvou dnů. Uvedené informace většinou odpovídaly těm dostupným na webových stránkách škol, které různě nabízí tři formy studia: z výsledků vyplývá, že některé školy jich nabízí více najednou a celkem je z nich možné vybrat alespoň 6x kombinovanou formu, 6x prezenční a 9x online studium.

Dvě specifické kategorie se také věnují důvěryhodnosti konkrétního MBA vzdělávání, proto se zaměřují na akreditace a reference daných škol, respektive jejich lektorské týmy. Z prvního lze vypozorovat ty nejběžnější akreditace, které mohou naznačit kvalitu škol, zároveň ale průzkum odhaluje dvě instituce uvádějící neexistující akreditace – tj. London Institute a European Business & Management Institute (EBMI).

Detailní přehled naleznete na stránkách Asociace MBA, kde je průzkum zveřejněn v plném znění. Průzkum hodnotil tyto školy: Business Institut, Cambridge Business School, Cardiff Academy, CEMI, EDU Effective, European School of Business & Management, European Business & Management Institute, European Business School, London Institute, NEWTON University, ŠKODA AUTO Vysoká škola, University of New York in Prague, Ústav práva a právní vědy, Vysoká škola ekonomie a managementu, Vysoká škola finanční a správní, Vysoká škola obchodní, Vysoká škola podnikání a práva.

O Asociaci MBA

Asociace MBA je instituce, jejímž cílem je sloužit jako nezávislý garant kvality škol poskytujících studium MBA v České republice. Jelikož česká legislativa profesní tituly a postgraduální studium řeší jen částečně, je úroveň nabízeného studia vysoce rozkolísaná a neexistuje žádný státní orgán, který by dohlížel na poměry profesního vzdělávání v českém prostředí. Proto je nezbytné tuto funkci vyplnit.

Cílem asociace je zaštítit školy, které fungují spolehlivě a poskytují ověřené a kvalitní studium. Zároveň slouží i opačným směrem uchazečům o studium jako souhrnný portál, který sdružuje školy s garancí kvality Asociací MBA a nabízí na svém webu relevantní informace ke studiu.

Copyright © 2022. Všechna práva vyhrazena.