Tři současné trendy v MBA

MBA vzdělávání se neustále vyvíjí. Náplň studia totiž musí reflektovat potřeby moderního podnikání a připravit studenty na kariéru v dynamickém globálním pracovním prostředí. Co bude letos hýbat světem profesního vzdělávání a s čím se během studia zřejmě setkáte?


ROSTOUCÍ VLIV AI

Rok 2023 se nesl ve znamení dramatického vzestupu umělé inteligence a jejího využití v běžném životě – ať už mluvíme o Midjourney na generování obrázků nebo dnes už notoricky známém ChatGPT.

S tím, jak náhle se uživatelsky přístupná forma umělé inteligence dostala do našich životů, se však objevila také řada překážek. Do popředí se dostala třeba otázka etických principů jejího využívání, například u již zmíněného Midjourney – v případě tohoto nástroje se zejména ozývaly hlasy z umělecké sféry, které namítají, že AI neprávem využívá již existující umělecké díla.

Právě studium MBA díky zaměření na praxi může v rozvoji umělé inteligence hrát klíčovou roli – ať už z pohledu jejího využití, tak i z pohledu jejího zapojení do výuky. Výhledově bude také zřejmě MBA programů zaměřených na umělou inteligenci přibývat, stejně tak poroste i zájem uchazečů o ně.


PRŮMYSL 4.0

Vše se ale netočí jenom kolem umělé inteligence. Robotika, 3D tisk, blockchain… i to jsou stále poměrně nové technologie, které určí budoucnost světa podnikání – a souběžně s tím také poroste poptávka po expertech v těchto oblastech.

Podle serveru SimpliLearn přibývá škol, které do svých profesních programů přidávají zaměření na analytiku, práci s daty a kódování. Reagují tím na vývoj světa byznysu. „Z online ankety mezi MBA školami vyplynulo, že 95 procent respondentů považuje programy zaměřené na práci s daty jako velmi důležité,“ tvrdí server (https://www.simplilearn.com/top-management-and-mba-trends-article).


NEJŽÁDANĚJŠÍ PROGRAMY

Největšímu zájmu mezi studenty se nadále těší programy zaměřené na executive management. Ty nabízí ucelený přehled o všech oblastech řízení a rozšiřují znalosti v oblasti strategie, plánování, organizace a vedení lidí.

Dále se mezi oblíbené programy řadí například Leadership nebo Management ve zdravotnictví. Jejich atraktivita je právě to, co vypoví o budoucnosti MBA studia a tom, kam se bude dál ubírat, nejvíce.

Právě proto jsme v Asociaci MBA připravili přehled nejžádanějších MBA programů v Česku – oslovili jsme k tomu 24 předních MBA škol a institucí. V průzkumu najdete přehled deseti nejpopulárnějších programů a jejich stručné představení. Najdete ho zde na našich stránkách.

Copyright © 2022. Všechna práva vyhrazena.