10 důvodů proč studovat MBA

Studovat MBA nebo ne? Pokud si i vy kladete tuhle zapeklitou otázku, pak jste tady na správném místě!

Víme, že rozhodnout se, jestli se investice do tohoto profesního studia vyplatí, může být nesmírně náročné a rádi vám s tím pomůžeme. Důvody pro váhání nad studiem mohou být různé – ať už časové nebo finanční – a samozřejmě nejde o úplně jednoduchý proces.

Zkuste ale na chvíli odložit všechny pochybnosti stranou a podívat se na to, co přesně vás vlastně na studiu láká. A abychom vám s tím trochu pomohli, sestavili jsme pro vás k inspiraci 10 důvodů, díky kterým se MBA studium rozhodně vyplatí.

1) Navýšíte svůj profesní potenciál

Co má společného Apple, Coca-Cola, Google a Amazon? Na první pohled se může zdát, že kromě globálního úspěchu ve svých odvětvích, toho moc není. Zdání však klame – tyto společnosti spojuje mimo jiné také fakt, že v jejich vedení jsou lidé s titulem MBA.

Ačkoliv to není pravidlem, je běžné, že ti nejvýše postavení lidé ve svém oboru jsou zároveň absolventi studia MBA. Prestižní zaměstnavatelé také někdy aktivně vyhledávají manažery mezi absolventy a oslovují je do svých řad – tak to dělají třeba i v Microsoftu nebo LinkedInu.

Titul MBA vám tak může pomoci rozjet kariéru a posunout ji do nových výšin. Pro současné i potenciálně budoucí zaměstnavatele budete atraktivnější, žádanější a téměř okamžitě se zvednou vaše šance na povýšení. Se získáním titulu se vám kromě toho také otevřou dveře k mnohem vyššímu počtu dostupných pozic na pracovním trhu, zejména těch manažerských.

2) Zvládnete nastartovat vlastní byznys

Pokud si pohráváte s myšlenkou vlastního podnikání, pak pro vás budou znalosti ze studia MBA velmi cenné. Děje se často, že po dokončení studia se absolventi pustí do budování vlastní firmy a rozhodně to i pro vás bude díky získaným informacím snazší, než kdybyste s podnikáním začali úplně naslepo.

Byli to právě absolventi MBA, kteří založili tak úspěšné značky, jako třeba Nike, Gap nebo Victoria’s Secret – to samo může být důkazem, že MBA vám poskytne nástroje potřebné pro vytvoření úspěšného a efektivního byznysového modelu.

Zároveň při studiu můžete narazit na někoho se stejným zápalem pro věc, s kým se budetemoct do podnikání společně – ve dvou se to přece jen lépe táhne.

3) Změníte svůj způsob uvažování

Téměř by se dalo říct, že studium MBA je zkušenost, která vás transformuje k lepšímu nejen kariérně, ale i osobnostně. Získáte lepší porozumění jak managementu a byznysu, ale i světu mimo tyto obory. Především rozšíříte svůj obecný přehled, díky kterému možná částečně přehodnotíte způsob, jakým nahlížíte na svět kolem sebe a jeho problémy. A rozšíření perspektivy nemůže být ke škodě.

4) Naučíte se prodat své schopnosti

Mimo to, že se absolvováním MBA obohatíte osobnostně, získáte také lepší komunikační dovednosti. Rozvoj soft skills je totiž něco, co ke studiu neodmyslitelně patří. Naučíte se komunikovat jasně a srozumitelně, efektivně prezentovat své myšlenky a celkově zlepšíte kvalitu interakcí i mimo výukové prostředí. Budete lépe připraveni na roli lídra, zároveň však získáte kvalitnější schopnosti pro to, abyste mohli být cenným týmovým hráčem. Všechny tyto dovednosti vám pomohou zbavit se stresu při profesionální komunikaci, získat větší sebevědomí a kvalitně prodat vlastní silné stránky. Hodnota takových schopností je (nejen) v manažerském světě nevyčíslitelná.

5) Váš titul bude mít stejnou váhu po celém světě

Nespornou výhodou MBA studia je jeho mezinárodní uznání. Tím si zajistíte, že k vašemu profesnímu vzdělání bude přistupováno stejně, ať už se budete nacházet kdekoliv. Titul tak můžete uplatnit nejen v Česku, ale i pokud vaše ambice směřují za hranice. MBA je vhodné vzdělání pro manažerské pozice po celém světě a vyhnete se tak díky tomu dilematu, zda vaše akademické vzdělání bude mít dostatečnou váhu i mimo zemi studia.

6) Získáte nové kontakty

MBA školy jsou skvělým místem pro seznámení s lidmi, kteří často sdílí stejné hodnoty jako vy, mají stejný zápal, tah na branku a řeší podobné problémy. V rámci studia totiž probíhá i networking (nejen) mezi studenty, díky kterému se můžete setkat s budoucími špičkami oborů a získat cenné známosti. Zároveň jde o ideální příležitost, kde můžete potkat budoucí obchodní nebo podnikatelské partnery. Mimo to se také spojíte s ostatními studenty i nad rámec profesních vztahů a možná si také najdete přátele, se kterými budete sdílet nejenom společné kariérní zájmy.

7) Setkáte se s experty z oboru

Enormním přínosem studia MBA jsou kurzy, workshopy a přednášky, na kterých se podílejí zkušení lidé, kteří patří mezi elitu v oboru, jenž zajímá i vás. Díky tomu získáte cenné know-how od těch nejlepších, což ve své budoucí kariéře rozhodně využijete. Studium MBA představuje rozhodně nejúčinnější způsob, jak se setkat s mnoha úspěšnými manažery, ke kterým byste se jinak dostali jen velmi těžko. Budete s nimi moct konzultovat svoje myšlenky a úvahy, načerpat inspiraci a rady, jak se vyvarovat zbytečným chybám.

8) Získáte lepší finanční ohodnocení

Jedním z nejlákavějších benefitů titulu MBA je pochopitelně vyšší finanční ohodnocení. Průměrná výplata absolventa MBA studia je prokazatelně vyšší než před ziskem titulu. Podle průzkumu společnosti Insight z roku 2011 se absolventům už rok po úspěšném zakončení studia zvýšil plat v průměru o 15 %, pět let po absolvování pak vydělávali až o 40 % více než na začátku studia.

Titul samozřejmě nelze brát čistě jako způsob automatického zvýšení mzdy, jeho význam spočívá především v profesním posunu, který přináší. Tím však logicky vede cesta k vyššímu platu. Jestliže váháte, zda se vám investice do MBA vyplatí, tak podle odhadů Business Institutu se 98 % absolventů náklady vynaložené na studium během dvou let vrátily.

9) Studium je flexibilní

Pokud nad studiem MBA váháte kvůli časové náročnosti, v důsledku které by šlo obtížně skloubit s prací, rodinou nebo jinými aktivitami, pak se nemáte čeho bát. Kurzy MBA na tyto situace myslí, právě protože většina studentů má za sebou několikaletou praxi a už se nachází na pozicích, na kterých je pro ně čas cennou komoditou. Proto naprostá většina škol nabízí studium v kombinované formě mezi distanční výukou a občasnými kurzy nebo workshopy v prezenční formě. Pokud pro vás tato varianta není časově dostatečně flexibilní, pak si můžete vybrat mezi širokou nabídkou plně online kurzů, při kterých si můžete studium časově uzpůsobit dle vlastní potřeby a nejste vázáni ke konkrétnímu místu a času. Tempo studia si tak uzpůsobíte dle vlastních preferencí.

10) Získáte cenné vědomosti

Rozvoj znalostí je pravděpodobně hlavním přínosem studia MBA, stejně jako prakticky každého vzdělávání. Bez ohledu na jednotlivá zaměření se v jádru studium zaměřuje na poskytnutí cenného základu pro byznysové disciplíny. Získáte nové poznatky z marketingu, účetnictví, financí i managementu, což výrazně přispěje k vašemu profesnímu rozvoji. Podle zvoleného zaměření pak kromě teoretického základu získáte především praktické zkušenosti a poznatky, které ve vašem kariérním oboru oceníte.

Copyright © 2022. Všechna práva vyhrazena.